Jak zadbać o dobrą kondycję umysłu?




Praktykuj wdzięczność

Zamiast koncentrować się na tym czego ci brakuje, kieruj umysł na tor myślenia o tym, czym dysponujesz. Doceń swoje zasoby wewnętrzne i zewnętrzne. Szukaj powodów do szczęścia. Doceń to, że widzisz, czujesz, poruszasz się myślisz. Przede snem przypomnij sobie zdarzenia z minionego dnia za które możesz być wdzięczny. Praktykowanie wdzięczności zmniejsza poziom stresu.



Kieruj myślami

Unikaj rozpamiętywania przykrych zdarzeń. Nie angażuj się w rozważania typu: „Co będzie jeśli mi się nie uda?”. „Co ludzie o mnie pomyślą?”. Zamartwianie się prowadzi do ciągłego napięcia, a nawet ataków paniki. Staraj się pamiętać, że  przyszłość jest nieokreślona, przyszłość niezmienna, a możliwości oddziaływania na cudze myśli i emocje niewielkie. Rozwijaj umiejętność kierowania biegiem własnych myśli poprzez zarządzanie procesami uwagi. Koncentrując się na pozytywnych aspektach sytuacji, człowiek odbiera moc jej negatywom. Kiedy zauważysz, że twoje myśli zmierzają w negatywnym kierunku przekseruj je na tor neutralny koncentrując się np. na liczeniu oddechów. Skieruj je do podążania torem pozytywnym zanurzając się w przyjemnych wspomnieniach lub doświadczaniu wdzięczności.


Interpretuj pozytywnie

Każde wydarzenie można interpretować na wiele różnych sposobów. Pozytywne myślenie o zdarzeniach interpretowanych zwykle jako negatywne pozwala odkryć ukryty w nich potencjał. Sposób myślenia jest nawykiem, poddaje się więc celowemu i systematycznemu modelowaniu. Uświadomienie sobie swoich nawyków interpretacji rzeczywistości i konsekwentne przekierowywanie myślenia na pozytywne tory prowadzi do trwałej pozytywnej zmiany.


Dystansuj się

Myśli są tylko przelotnymi zdarzeniami w umyśle. Nie są rzeczywistością. Kiedy znów pochłoną cię negatywne myśli do których nawykł twój umysł nie podążaj za nimi. Powiedz sobie: „Znów nadaje Czarna Rozpacz” i zajmij się aktywnością, która zaangażuje twój umysł.


Trzymaj się konkretów

Angażuj umysł w realizowanie dobrze zdefiniowanych zadań. Koncentruj się na jednej sprawie na raz. Wykonuj zadania przynoszące realne efekty. Obserwowanie namacalnych efektów własnych działań ma pozytywny, uszczęśliwiający wpływ. Dobrym słowem, czy drobną przyjemnością nagradzaj się za prace, których rezultatów nie możesz obserwować. Zbyt rzadkie aktywowanie układu nagrody w mózgu jest jedną z przyczyn depresji. Pamiętaj o podstawowych potrzebach, do których należą relaks, sen, kontakt z naturą i dotyk.


Akceptuj emocje

Emocje są odpowiedzią umysłu na ważne zdarzenia. Są ukształtowane ewolucyjnie i nieuniknione. Lęk i wstręt chronią przed zagrożeniami. Smutek przed utratą energii w niesprzyjających okolicznościach. Złość sprzyja zaspokajaniu potrzeb. Dlatego nie walcz z nimi, nie tłum ich i nie wypieraj. Zaakceptuj je. W tym celu nazwij emocję, którą przeżywasz i doświadcz jej. Przyjrzyj się jak objawia się w twoim ciele. Zgódź się na nią. Pamiętaj, że choć bywają nieprzyjemne służą ci, są twoimi sprzymierzeńcami.


Dbaj o relacje

Badania  jednoznacznie dowodzą, że najważniejszym powodem zadowolenia i zdrowia fizycznego są bliskie relacje z innymi. Dlatego spędzaj czas z osobami na których ci zależy. Twórz realne znajomości. Dbaj o dobre relacje w związku.


Uwzględniaj całość

Umysł to część całości. Jest zakorzeniony w ciele, uzależniony od kontekstu społecznego i i instytucjonalnego. Dlatego dbaj o ciało, ruszaj się spaceruj pływaj, zatroszcz się o dietę. Pozwól zmysłom doświadczać smaków, zapachów, dotyku. Poza tym dbaj o przestrzeń wokół siebie. Szukaj sposobów zmieniania tych aspektów rzeczywistości na które masz wpływ. Działaj i angażuj się zamiast narzekać. Zyskasz poczucie sprawczości będące jednym ze źródeł szczęścia.


Znajdź swoje wartości

Zaprzyjaźnij się z minimalizmem. Według tego trendu człowiek do szczęścia potrzebuje jedynie jedzenia i ciepłego miejsca do spania. Nie musisz od razu wprowadzać tak radykalnych reguł w życie ale warto skupić się na tym co naprawdę jest dla ciebie ważne. Wyobraź sobie siebie u kresu życia i zapytaj co napawa ci ę dumą, a z czego żałujesz? Potraktuj swoje odpowiedzi jako drogowskazy po własnym życiu. Pamiętaj, że jesteś jedyny w swoim rodzaju i jeśli nie szkodzisz innym żywym istotom masz prawo realizować swoje wartości.


Znajdź równowagę

Życie jest sztuką znajdowania „złotego środka”. Między Życiem zawodowym a osobistym. Wymaganiami otoczenia a własnymi potrzebami. Unikaniem zagrożeń a angażowaniem się w to co ważne, Doświadczanie szczęścia to prywatne osiągniecie. 



źródło:
Anna Tylikowska „Bądź i raduj się. Mini przewodnik pozostawania przy zdrowych zmysłach”, „Ja, my, oni. Poradnik psychologiczny”, tom 38, 2020, str.47-51
ilustracje:https://www.przestrzenradosci.blogspothttps://www.dekowizja.pl
  


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

body2brain - gesty dodające mocy

Jak dobrze żyć? Co jest ważne w życiu, by dobrze je przeżyć?

Dzień Ojca