Sposób na stres egzaminacyjny

                                                                                                  Drodzy Ósmoklasiści

Za kilka dni przystąpicie do egzaminu. Na pewno denerwujecie się Nic dziwnego egzamin ósmoklasisty, to ważny egzamin. Szczególnie, jeżeli wchodzi w grę „ocena” naszych umiejętności, a wynik będzie przepustką do wymarzonych szkół średnich.

Stres przed „egzaminem” jest związany z uczuciem lęku, ponieważ nie wiemy do końca, co nas dokładnie czeka? Brak kontroli, niepokój, negatywne emocje – wszystko to wywołuje stres.

Stres może powodować poczucie pustki w głowie, pogorszenie pamięci, trudności w koncentracji uwagi i podejmowaniu decyzji, a także kłopoty ze snem. Ale nie należy od razu tracić głowy. Na pewno nie pozbędziemy się źródła stresu, egzamin jest faktem. Możemy zadbać o siebie, tak aby jego poziom był na optymalnym dla nas poziomie i miał rolę motywującą a nie obezwładniającą.

Pamiętaj: stres nie jest taki straszny. Nie jest ani dobry ani zły. To my nadajemy mu znaczenie. Jeśli nie radzimy sobie z nim - jest zły. Ale jeśli go pokonujemy - może być dobry. Stres może dodać nam sił, może zmobilizować nas do dalszego działania i być motorem naszych sukcesów.



Co można zrobić aby zredukować negatywny wpływ stresu na nasz organizm?


1. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA – spal hormon stresu.

Stres to reakcja fizjologiczna. Mieszanka kortyzolu i adrenaliny, jeżeli jest tego za dużo trudno o koncentrację, mamy poczucie pustki w głowie, jesteśmy zmęczeni i niedotlenieni. Częściej pojawiają się czarne myśli. Ruszaj się, ćwicz, skacz, tańcz - a efektem będzie spalenie nadmiaru ww hormonów. Tym samym dotlenisz mózg, rozluźnisz ciało.

2. RÓB PRZERWY W NAUCE – zregeneruj umysł.

W sposób naturalny nasz organizm domaga się przerwy. Zrób sobie przerwę 5-10 minut. Wstań, wyjdź na powietrze, złap kilka głębokich oddechów. Dotleń mózg, napij się wody, przegryź kanapkę, zjedz jabłko. Nie siedź przed komputerem ani telefonem. Wtedy nadal pracują te same rejony mózgu, co podczas nauki. Daj im odpocząć

3. JEDZENIE NA MYŚLENIE – dokarmiaj szare komórki.

Mózg jest organem energochłonnym – potrzebuje paliwa. Jego pokarmem jest glukoza i tlen, ale to nie oznacza, że trzeba jeść cukier. Jedz lekko, zdrowo i kolorowo.

4. PIJ WODĘ – zadbaj o dobre samopoczucie.

Postaraj się przyzwyczajać swój organizm do picia wody. Szczególnie jeżeli wcześniej piłeś napoje kolorowe i słodzone. Picie wody ma dobroczynne skutki dla pracy mózgu, dobrze wpływa na przewodzenie impulsów Wodę popijaj małymi łykami przez cały dzień.

5. ZDROWY SEN – pozwól przenieść istotne informacje do pamięci długotrwałej.

Zdrowy sen to taki, kiedy budzisz się rano i czujesz się rześki i wypoczęty. W wieku 14- 16 lat potrzebujesz dużo „dobrego” snu. Średnio 7-9 godzin na dobę. Przed snem nie korzystaj z komputera i telefonu.

6. ODDECH – im ciężej, tym głębiej oddychaj.

W sytuacji stresu, paniki masz zawsze ze sobą oddech. Zacznij na niego wpływać, oddychaj przeponowo. Czyli tak, aby bardziej ruszał Ci się brzuch. Wystarczy kilka głębokich oddechów, aby dotlenić mózg, spowolnić pracę serca - wtedy dopiero wraca racjonalne myślenie, mamy dostęp do naszych zasobów. Panika to brak tlenu.

Niech w tych ważnych dniach nie opuszcza Was optymizm, a wyniki, które uzyskacie, odpowiadały oczekiwaniom i zapewniły możliwość realizacji dalszych życiowych planów.



Źródło: justynaoska.pl, spkożyczkowo,streskiler

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

body2brain - gesty dodające mocy

Bezpieczne wakacje

Trening uważności - tu i teraz