body2brain - gesty dodające mocy







body2brain to metoda opracowana przez dr Claudię Croos-Müller, lekarkę specjalizującą się w neurologii i psychoterapii. Wymyśliła ona,  jak za pomocą łatwych ćwiczeń fizycznych, postawy ciała lub gestów oddziaływać na umysł, by ukoić strach, panikę i kołatanie serca.
Ciało, mózg i uczucia są ze sobą powiązane. Każda myśl i działanie ma swój początek w mózgu. Każda czynność mózgu powiązana jest z jakimś uczuciem.

Co zrobić gdy mózgiem steruje strach, panika i kołatanie serca? Trzeba wtedy przejąć nad nimi kontrolę za pomocą własnego ciała.

Propozycje ćwiczeń:

1. Opieranie rąk na biodrach i stanie w rozkroku. Lekko unieś ramiona i mocno oprzyj swoje dłonie na kościach biodrowych. Możesz w ten sposób przenieść cały ciężar tułowia na biodra. Ciężar wędruje dalej przez miednicę, nogi i stopy aż do ziemi.
'
Dlaczego to działa? Ręce znalazły mocny punkt oparcia i sygnalizują mózgowi stabilność emocjonalną. Takie ustawienie ramion zmienia też sylwetkę - stajemy się więksi i łatwiej nam utrzymać równowagę. Klatka piersiowa rozszerza się i głębiej oddychamy. Kręgosłup się prostuje, a jeśli dodatkowo staniemy w lekkim rozkroku i uniesiemy głowę do góry, pokazujemy sobie i całemu światu komunikat: „Zobacz! Jestem jak skała, nic nie może mi się stać”.

2. Parskanie. Spróbuj parsknąć, tak jak koń. Lekko rozluźnij wargi i szczękę. Potem pozwól wydychanemu powietrzu wybulgotać na zewnątrz. Konie w ten sposób rozładowują napięcie. U ludzi też to działa.

 Dlaczego działa? Kiedy więc wykonujesz ustami nietypowe ćwiczenia, twój mózg jest zajęty tym, by wykonać je poprawnie. Dlatego inne rejony mózgu (też te, które mówią “strach!”) tracą na znaczeniu. Parskanie rozluźnia też szczękę i wargi co mocno uspokaja nasz mózg.



3. Wydmuchiwanie nosa.  Kiedy czujesz strach, napięcie, kołatanie serca – weź chusteczkę i mocno, z całej siły wydmuchaj w nią nos. Wyobraź sobie, że wydmuchujesz w ten sposób towarzyszący Ci lęk, napięcie i stres, a później całą tę niechcianą zawartość wyrzuć razem z chusteczką energicznie do kosza.

Dlaczego to działa? Podczas tej pozornie prościutkiej czynności w Twoim ciele wiele się dzieje. Poruszanie rękami jest uspokajające.  Lekkie uciskanie nosa  działa jak masaż.  Napinanie i rozluźnianie mięśni twarzy jest treningiem relaksacyjnym. Poza tym koisz swój zmysł słuchu – „thrrrrrrrrrrrrrrrr”! które wydobywa się z nosa podczas dmuchania w chusteczkę niewiarygodnie stymuluje mózg.

4. Stanie na jednej nodze. Stań na jednej nodze, minutę na prawej i minutę na lewej.

Dlaczego to działa? Twój móżdżek bardzo lubi to ćwiczenie ponieważ to właśnie w nim znajduje się centrum równowagi, które aktywizuje się kiedy stajesz na jednej nodze. A inne obszary mózgu odpowiedzialne za emocje takie jak strach i kołatanie serca, w jednej chwili przestają się liczyć. Móżdżek sygnalizuje, że reguluje równowagę ciała, a to łączy się także z równowagą emocjonalną.

5. Pstrykanie palcami. Pstrykaj palcami, tak głośno jak tylko umiesz. Najpierw pstrykaj prawą ręką a potem lewą - każdym palcem po kolei.

Dlaczego to działa? Duży obszar mózgu jest zarezerwowany dla ruchu rąk i kiedy nimi poruszasz, inne obszary, które właśnie włączyły panikę mają mniejsze znaczenia. Jeśli dodatkowo wsłuchasz się w pstrykanie, uaktywnisz nerw słuchu, który też wyciszy strach.

6. Bębnienie. Uderzaj dłońmi o blat albo o swoje nogi lub o to, co masz pod ręką. Bębnij raz cicho raz głośno, raz szybko, raz powoli, raz mocno, raz delikatnie. Bębnij czubkami palców, pojedynczymi palcami lub całą dłonią.

Dlaczego to działa? Głośne i mocne bębnienie przykuwa uwagę. Gdy twoje ręce ruszają się naprzemiennie dla mózgu oznacza to skupienie na prawej i lewej stronie, gdy wprowadzisz rytm zadanie staje się bardzo wymagające. Mózg nie ma czasu na strach. Gdy wprowadzisz rytm, na przykład stonowane bicia serca, czyli 50 do 60 uderzeń na minutę, wprowadzisz do mózgu poczucie spokoju. Wykonując to ćwiczenie możesz też wybębnić całą swoją złość i i niecierpliwość. Spróbuj zrobić to pięściami to mały wysiłek ale właśnie on pozwoli ci na nowo poczuć siły twojego ciała.



Więcej o metodzie Body2Brain znajdziesz w książkach:

Claudia Cross-Muller, “Odwagi! Krótki podręcznik przetrwania. Natychmiastowa pomoc w walce z kołataniem serca, napadami lęku i paniki”!”, Media Rodzina, 2013.

Claudia Cross-Muller, “Głowa do góry!”, Media Rodzina, 2011.






Źródło: Fundacja Uniwersytet Dzieci

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bezpieczne wakacje

Trening uważności - tu i teraz