Uśmiechnij się 😊
Śmiech to zdrowie, dlatego warto śmiać się każdego dnia. Śmiech pełni ważną rolę zdrowotną oraz komunikacyjną.
Według Wikipedii śmiech, to: ” w fizjologii - wyraz twarzy, w psychiatrii i psychologii – afekt, który jest ekspresją emocji i nastrojów. Jest to grymas powstający przez napięcie mięśni po obu stronach ust, oraz (w pełniejszym śmiechu) napięcie mięśni wokół oczu. Jest wspólnym dla wszystkich ludzi przejawem emocji, np. radości lub szczęścia”. Śmiech angażuje od 5 do 53 mięśni.
Poważnie o śmiechu
Powiązań między zdrowiem a śmiechem jest tak wiele, że powstała specjalna dziedzina naukowa, która się nimi zajmuje. To gelotologia (od greckiego gelos - śmiech). Gelotologom udało się na przykład wyodrębnić około 180 różnych odmian śmiechu, a także wstępnie ustalić, że ośrodek śmiechu znajduje się w naszej prawej półkuli mózgowej. Osoby, które mają ją uszkodzoną, nie potrafią się śmiać.
Zdaniem Zygmunta Freuda, śmiech pełni przede wszystkim rolę "wentyla bezpieczeństwa", czyli rozładowania napięcia, zarówno w przypadku pozytywnego, jak i negatywnego (stresującego) zdarzenia. Gdy tylko pomyślimy o śmiechu, w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, które działają na nas euforycznie a nawet przeciwbólowo.
Jak korzystny dla zdrowia jest śmiech wiedziano już przed blisko sześcioma tysiącami lat! Pierwsi dokonali tego odkrycia Chińczycy, a starożytni lekarze zalecali śmiech na choroby płuc. Dawne odkrycia potwierdzono najnowszymi badaniami, co więcej, okazało się, że śmiech może pomóc w o wiele szerszym zakresie, niż przypuszczano.
Co zyskujesz śmiejąc się:
1. Śmiech jest zaraźliwy - naukowcy odkryli w mózgu człowieka, tzw. neurony lustrzane. Odpowiadają one za odczytywanie przez nas emocji z twarzy drugiego człowieka. Po ich przetworzeniu te same odczucia udzielają się obserwatorowi. Wystarczy, że kilka osób zacznie się z czegoś śmiać, inne dołączą do nich, nawet wówczas, gdy wcześniej dana rzecz ich nie śmieszyła. Chcesz mieć udany dzień? Obserwuj uśmiechy innych i sam dziel się uśmiechem ze światem.
2. Śmiech dotlenia mózg i poprawia krążenie krwi - podczas intensywnego śmiania się nasz oddech się pogłębia oraz wzrasta jego częstotliwość. To świetny sposób na ćwiczenie przepony, ale także dotleniająca dawka energii dla naszego mózgu . Śmiejąc się bowiem, nabieramy w płuca aż trzykrotnie więcej powietrza niż normalnie. Przekłada się to na pobudzenie do intensywniejszej pracy układu krążenia. Krew zostaje szybciej przetransportowana do każdej części naszego organizmu, przyspiesza więc praca serca. Lepiej dotleniony staje się też mózg, a co za tym idzie, zaczyna sprawniej działać: poprawia się koncentracja i zdolności zapamiętywania.
3. Śmiech poprawia nastrój - w trakcie śmiechu w organizmie człowieka wydziela się endorfina, która nazywana jest hormonem szczęścia (ma tez działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe), oraz kilka innych substancji, które pośrednio mają wpływ na blokowanie drobnoustrojom drogi do zakażenia górnych dróg oddechowych. Po dniu pełnym śmiechu człowiek kładzie się do łóżka o wiele bardziej spokojny i zdrowy niż osoba, która od śmiechu się wzbrania.
4. Śmiech rozładowuje stres - śmiech hamuje produkcję hormonów odpowiedzialnych za stres, co przekłada się nie tylko na uczucie rozluźnienia (minuta śmiechu daje takie efekty, jak trzy kwadranse relaksu), ale i na łagodzenie bólów mięśni czy głowy. Zdarza się, że zestresowany organizm zmusza nas do śmiechu: ludzie w ekstremalnych sytuacjach wybuchają histerycznym śmiechem.
5. Śmiech sprzyja nauce i pracy – poczucie humoru ma wpływ na poprawę pamięci, wspomaga zdolności poznawcze, efektywność i kreatywność. Badania naukowe wykazały, że poczucie szczęścia i zadowolenia odgrywa ważną rolę w produktywności w pracy. Pozytywne emocje pomagają myśleć kompleksowo i lepiej rozwiązywać zadania.
6. Śmiech odmładza - podczas śmiechu ćwiczone są mięśnie twarzy, co pozwala przez dłuższy czas zachować jej młody wygląd, Rozszerzają się naczynia krwionośne, a to wpływa na lepsze odżywienie skóry i jej oczyszczanie. Delikatne zmarszczki mimiczne tylko dodają uroku, a kąciki ust uniesione do góry czynią twarz młodszą i pogodniejszą. Lepiej ukrwiona skóra głowy wpływa na stan włosów - stają się mocniejsze i zyskują zdrowy wygląd.
7. Śmiech to fitness dla ciała - śmiech to… ćwiczenie dla mniej więcej kilkudziesięciu mięśni w całym ciele - dla twarzy, przepony, mięśni brzucha, ramion, czasem i nóg (ze śmiechu można wszak i fikać nogami). Oglądanie półtoragodzinnej, zabawnej komedii to strata ok. 300 kalorii, minuta głośnego śmiechu „do rozpuku” to szybkie pozbycie się 10–12 kalorii. Co ważne, takie ćwiczenie mięśni brzucha poprawia w znaczący sposób trawienie i pobudza pracę wielu narządów: wątroby, śledziony, trzustki, woreczka żółciowego, jelit.
8. Śmiech ułatwia życie - ludzie uśmiechnięci łatwiej zjednują sobie otoczenie, mają lepsze relacje rodzinne, efektywniej potrafią załatwić wiele spraw, znajdą szybko wspólny język nawet wówczas, gdy nie znają kompletnie języka, którym ktoś się posługuje. Są bardziej akceptowani, co oczywiście ma odbicie w ich samopoczuciu i samoocenie.
9. Śmiech przyciąga towarzystwo - ludzie lubią otaczać się wesołymi, szczęśliwymi osobami. Uśmiech jest magnesem, który przyciąga innych. Pozwala złapać kontakt z towarzystwem. To pierwszy krok do zdobycia zaufania drugiej osoby i zbudowania relacji. Uśmiechnięta osoba wydaje się nam bardziej atrakcyjna, towarzyska i pewna siebie. Śmiech świadczy też o indywidualnej dojrzałości: dojrzalsze osoby mają wyrafinowane poczucie humoru i zdrowy dystans do siebie.
10. Śmiech przedłuża życie - pozytywne nastawienie do życia pomaga uporać się z przeciwnościami, a śmiech to samo zdrowie. Dlatego też warto zadbać o to, by każdego dnia choć raz szczerze się roześmiać. Podobno ludzie, którzy często się śmieją i czerpią radość z życia, żyją około 7 lat dłużej od tych, którzy tego nie robią.
Z uśmiechem pozdrawiamy serdecznie! 😊
Źródła: P. Szarota, ,,Psychologia uśmiechu”, kobietamag.pl, hellozdrowie.pl, pl.wikipedia.org, medexpress.pl
Komentarze
Prześlij komentarz