U艣miechnij si臋 馃槉

艢miech to zdrowie, dlatego warto 艣mia膰 si臋 ka偶dego dnia. 艢miech pe艂ni wa偶n膮 rol臋 zdrowotn膮 oraz komunikacyjn膮. 
Wed艂ug Wikipedii 艣miech, to: ” w fizjologii - wyraz twarzy, w psychiatrii i psychologii – afekt, kt贸ry jest ekspresj膮 emocji i nastroj贸w. Jest to grymas powstaj膮cy przez napi臋cie mi臋艣ni po obu stronach ust, oraz (w pe艂niejszym 艣miechu) napi臋cie mi臋艣ni wok贸艂 oczu. Jest wsp贸lnym dla wszystkich ludzi przejawem emocji, np. rado艣ci lub szcz臋艣cia”. 艢miech anga偶uje od 5 do 53 mi臋艣ni.

Powa偶nie o 艣miechu

Powi膮za艅 mi臋dzy zdrowiem a 艣miechem jest tak wiele, 偶e powsta艂a specjalna dziedzina naukowa, kt贸ra si臋 nimi zajmuje. To gelotologia (od greckiego gelos - 艣miech). Gelotologom uda艂o si臋 na przyk艂ad wyodr臋bni膰 oko艂o 180 r贸偶nych odmian 艣miechu, a tak偶e wst臋pnie ustali膰, 偶e o艣rodek 艣miechu znajduje si臋 w naszej prawej p贸艂kuli m贸zgowej. Osoby, kt贸re maj膮 j膮 uszkodzon膮, nie potrafi膮 si臋 艣mia膰.

Zdaniem Zygmunta Freuda, 艣miech pe艂ni przede wszystkim rol臋 "wentyla bezpiecze艅stwa", czyli roz艂adowania napi臋cia, zar贸wno w przypadku pozytywnego, jak i negatywnego (stresuj膮cego) zdarzenia. Gdy tylko pomy艣limy o 艣miechu, w naszym organizmie wydzielaj膮 si臋 endorfiny, kt贸re dzia艂aj膮 na nas euforycznie a nawet przeciwb贸lowo.

Jak korzystny dla zdrowia jest 艣miech wiedziano ju偶 przed blisko sze艣cioma tysi膮cami lat! Pierwsi dokonali tego odkrycia Chi艅czycy, a staro偶ytni lekarze zalecali 艣miech na choroby p艂uc. Dawne odkrycia potwierdzono najnowszymi badaniami, co wi臋cej, okaza艂o si臋, 偶e 艣miech mo偶e pom贸c w o wiele szerszym zakresie, ni偶 przypuszczano.

Co zyskujesz 艣miej膮c si臋:

1. 艢miech jest zara藕liwy - naukowcy odkryli w m贸zgu cz艂owieka, tzw. neurony lustrzane. Odpowiadaj膮 one za odczytywanie przez nas emocji z twarzy drugiego cz艂owieka. Po ich przetworzeniu te same odczucia udzielaj膮 si臋 obserwatorowi. Wystarczy, 偶e kilka os贸b zacznie si臋 z czego艣 艣mia膰, inne do艂膮cz膮 do nich, nawet w贸wczas, gdy wcze艣niej dana rzecz ich nie 艣mieszy艂a. Chcesz mie膰 udany dzie艅? Obserwuj u艣miechy innych i sam dziel si臋 u艣miechem ze 艣wiatem.

2. 艢miech dotlenia m贸zg i poprawia kr膮偶enie krwi - podczas intensywnego 艣miania si臋 nasz oddech si臋 pog艂臋bia oraz wzrasta jego cz臋stotliwo艣膰. To 艣wietny spos贸b na 膰wiczenie przepony, ale tak偶e dotleniaj膮ca dawka energii dla naszego m贸zgu . 艢miej膮c si臋 bowiem, nabieramy w p艂uca a偶 trzykrotnie wi臋cej powietrza ni偶 normalnie. Przek艂ada si臋 to na pobudzenie do intensywniejszej pracy uk艂adu kr膮偶enia. Krew zostaje szybciej przetransportowana do ka偶dej cz臋艣ci naszego organizmu, przyspiesza wi臋c praca serca. Lepiej dotleniony staje si臋 te偶 m贸zg, a co za tym idzie, zaczyna sprawniej dzia艂a膰: poprawia si臋 koncentracja i zdolno艣ci zapami臋tywania.

3. 艢miech poprawia nastr贸j - w trakcie 艣miechu w organizmie cz艂owieka wydziela si臋 endorfina, kt贸ra nazywana jest hormonem szcz臋艣cia (ma tez dzia艂anie przeciwzapalne i przeciwb贸lowe), oraz kilka innych substancji, kt贸re po艣rednio maj膮 wp艂yw na blokowanie drobnoustrojom drogi do zaka偶enia g贸rnych dr贸g oddechowych. Po dniu pe艂nym 艣miechu cz艂owiek k艂adzie si臋 do 艂贸偶ka o wiele bardziej spokojny i zdrowy ni偶 osoba, kt贸ra od 艣miechu si臋 wzbrania.

4. 艢miech roz艂adowuje stres - 艣miech hamuje produkcj臋 hormon贸w odpowiedzialnych za stres, co przek艂ada si臋 nie tylko na uczucie rozlu藕nienia (minuta 艣miechu daje takie efekty, jak trzy kwadranse relaksu), ale i na 艂agodzenie b贸l贸w mi臋艣ni czy g艂owy. Zdarza si臋, 偶e zestresowany organizm zmusza nas do 艣miechu: ludzie w ekstremalnych sytuacjach wybuchaj膮 histerycznym 艣miechem.

5. 艢miech sprzyja nauce i pracy – poczucie humoru ma wp艂yw na popraw臋 pami臋ci, wspomaga zdolno艣ci poznawcze, efektywno艣膰 i kreatywno艣膰. Badania naukowe wykaza艂y, 偶e poczucie szcz臋艣cia i zadowolenia odgrywa wa偶n膮 rol臋 w produktywno艣ci w pracy. Pozytywne emocje pomagaj膮 my艣le膰 kompleksowo i lepiej rozwi膮zywa膰 zadania.

6. 艢miech odm艂adza - podczas 艣miechu 膰wiczone s膮 mi臋艣nie twarzy, co pozwala przez d艂u偶szy czas zachowa膰 jej m艂ody wygl膮d, Rozszerzaj膮 si臋 naczynia krwiono艣ne, a to wp艂ywa na lepsze od偶ywienie sk贸ry i jej oczyszczanie. Delikatne zmarszczki mimiczne tylko dodaj膮 uroku, a k膮ciki ust uniesione do g贸ry czyni膮 twarz m艂odsz膮 i pogodniejsz膮. Lepiej ukrwiona sk贸ra g艂owy wp艂ywa na stan w艂os贸w - staj膮 si臋 mocniejsze i zyskuj膮 zdrowy wygl膮d.

7. 艢miech to fitness dla cia艂a - 艣miech to… 膰wiczenie dla mniej wi臋cej kilkudziesi臋ciu mi臋艣ni w ca艂ym ciele - dla twarzy, przepony, mi臋艣ni brzucha, ramion, czasem i n贸g (ze 艣miechu mo偶na wszak i fika膰 nogami). Ogl膮danie p贸艂toragodzinnej, zabawnej komedii to strata ok. 300 kalorii, minuta g艂o艣nego 艣miechu „do rozpuku” to szybkie pozbycie si臋 10–12 kalorii. Co wa偶ne, takie 膰wiczenie mi臋艣ni brzucha poprawia w znacz膮cy spos贸b trawienie i pobudza prac臋 wielu narz膮d贸w: w膮troby, 艣ledziony, trzustki, woreczka 偶贸艂ciowego, jelit.

8. 艢miech u艂atwia 偶ycie - ludzie u艣miechni臋ci 艂atwiej zjednuj膮 sobie otoczenie, maj膮 lepsze relacje rodzinne, efektywniej potrafi膮 za艂atwi膰 wiele spraw, znajd膮 szybko wsp贸lny j臋zyk nawet w贸wczas, gdy nie znaj膮 kompletnie j臋zyka, kt贸rym kto艣 si臋 pos艂uguje. S膮 bardziej akceptowani, co oczywi艣cie ma odbicie w ich samopoczuciu i samoocenie.

9. 艢miech przyci膮ga towarzystwo - ludzie lubi膮 otacza膰 si臋 weso艂ymi, szcz臋艣liwymi osobami. U艣miech jest magnesem, kt贸ry przyci膮ga innych. Pozwala z艂apa膰 kontakt z towarzystwem. To pierwszy krok do zdobycia zaufania drugiej osoby i zbudowania relacji. U艣miechni臋ta osoba wydaje si臋 nam bardziej atrakcyjna, towarzyska i pewna siebie. 艢miech 艣wiadczy te偶 o indywidualnej dojrza艂o艣ci: dojrzalsze osoby maj膮 wyrafinowane poczucie humoru i zdrowy dystans do siebie.

10. 艢miech przed艂u偶a 偶ycie - pozytywne nastawienie do 偶ycia pomaga upora膰 si臋 z przeciwno艣ciami, a 艣miech to samo zdrowie. Dlatego te偶 warto zadba膰 o to, by ka偶dego dnia cho膰 raz szczerze si臋 roze艣mia膰. Podobno ludzie, kt贸rzy cz臋sto si臋 艣miej膮 i czerpi膮 rado艣膰 z 偶ycia, 偶yj膮 oko艂o 7 lat d艂u偶ej od tych, kt贸rzy tego nie robi膮.


Z u艣miechem pozdrawiamy serdecznie! 馃槉


殴r贸d艂a: P. Szarota, ,,Psychologia u艣miechu”, kobietamag.pl, hellozdrowie.pl, pl.wikipedia.org, medexpress.pl






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

body2brain - gesty dodaj膮ce mocy

Jak dobrze 偶y膰? Co jest wa偶ne w 偶yciu, by dobrze je prze偶y膰?

Dzie艅 Ojca